Road Championship Tables

Road Championship Tables 2019

Click here for previous results

Bournemouth Athletic Club runs a Club Championship for the road runners, based on any (UKA licensed) 10k, 10 mile and Half Marathon race in which a member competes (and of which the administrator of the Championship is aware).

The performances are age-graded for the purpose of the Championship so that everyone has a chance of winning.  The Championship runs from 1 November to 31 October each year, and there is a trophy for the winner of each of the three distances which is awarded at the club’s Presentation Evening in November.


10K (updated 8/2/2019)

Name Time Race Age Grading
David Long 30:01 Chichester Priory 23 89.01%
Craig Palmer 31:18 Chichester Priory 33 85.62%
Roy Long 36:35 Leeds Abbey Dash 53 84.24%
Sanjai Sharma 38:13 Stubbington 57 83.52%
Emma Caplan 39:07 Boscombe 43 81.51%
Georgia Wood 38:14 Round the Lakes 38 80.82%
Julia Austin 44:49 Boscombe 54 80.29%
Helen Ambrosen 49:47 Round the Lakes 62 80.28%
Jud Kirk 41:17 Boscombe 60 79.45%
Adrian Townsend 39:34 Christchurch 55 79.28%
Rob McTaggart 34:10 Boscombe 33 78.44%
Ian Graham 46:38 Boscombe 71 78.41%
Jon Sharkey 34:35 Christchurch 36 78.27%
Sean Edwards 34:35 Round the Lakes 24 77.25%
Ross Smith 35:44 Christchurch 39 77.01%
Stuart Nicholas 34:44 Christchurch 29 76.92%
Stuart Glenister 39:42 Round the Lakes 46 76.22%
Laszlo Toth 35:19 Boscombe 32 75.79%
Simon Hearn 40:10 Boscombe 50 74.81%
Paul Consani 37:31 Christchurch 41 74.46%
Alexander Goulding 38:48 Boscombe 43 73.11%
Richard Brawn 37:35 Christchurch 37 72.37%
Jo Dilling 45:08 Boscombe 45 71.90%
Ollie Stoten 37:33 Boscombe 28 71.15%
Thomas Paskins 37:44 Boscombe 32 70.94%
Kirsty Drewett 45:58 Christchurch 40 67.95%
Dave Parsons 52:40 Round the Lakes 69 67.91%
Louise Price 51:10 Boscombe 50 66.97%
Ian White 44:18 Boscombe 48 66.70%
Tamzin Petersen 45:53 Boscombe 30 66.11%
Pawel Surowiec 43:09 Boscombe 39 63.77%
Steve Parsons 43:18 Boscombe 37 62.82%
Mike White 46:34 Boscombe 46 62.42%
Sam Laws 54:27 Boscombe 49 62.20%
Philip Cherrett 45:52 Boscombe 41 60.90%

10 Mile (updated 16/02/2019)

NAME TIME RACE AGE GRADING
Sanjai Sharma 60:50 Wimborne 57 86.11%
Jud Kirk 66:50 Wimborne 60 80.60%
Craig Palmer 55:25 Lytchett 33 79.55%
Emma Caplan 65:54 Wimborne 43 79.19%
Anthony Clark 57:51 Wimborne 41 79.03%
Rob McTaggart 56:14 Wimborne 33 78.39%
Jon Sharkey 56:56 Wimborne 36 78.04%
Toby Chapman 56:37 Wimborne 25 77.72%
Adrian Townsend 66:31 Wimborne 55 77.35%
Ian Graham 77:50 Wimborne 71 77.26%
Helen Ambrosen 85:35 Lytchett 62 76.55%
Jez Bragg 60:03 Wimborne 37 74.30%
Gemma Bragg 68:10 Lytchett 35 73.13%
Steve Way 64:10 Lytchett 44 72.99%
Richard Brawn 62:05 Wimborne 37 71.87%
Mitch Griffiths 61:53 Lytchett 27 71.10%
Thomas Paskins 62:48 Lytchett 32 70.09%
Joy Wright 75:01 Wimborne 43 69.56%
Richard Cannings 69:39 Lytchett 46 68.37%
Matt Du Cros 65:19 Lytchett 25 67.36%
Louise Price 83:40 Wimborne 50 67.07%
Philip Cherrett 71:38 Wimborne 41 63.82%
Estelle Slatford 82:59 Wimborne 44 63.41%
Tamzin Petersen 78:18 Wimborne 30 63.05%
Mike White 76:31 Wimborne 46 62.23%
Trevor Elkins 72:44 Wimborne 39 61.98%
Steve Parsons 74:02 Lytchett 37 60.27%
Robert Spall 79:59 Lytchett 47 60.03%

Half Marathon (updated xx/xx/xxxx)

Name Time Race Age Grading

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial