Full results for all teams can be downloaded Here in pdf format. If you do not have a viewer for pdf files you can download one from Adobe.

Athletics Weekly Output

Match: 1 MADJA 598; 2 Basingstoke & Mid Hants 543.5; 3 Camberley 405.5; 4 Winchester 310.5; 5 Andover 299.5; 6 Dorchester AC 238; 7 Bournemouth AC 188
Men:
U17
100: 1 L Waterworth (Camberley) 11.9. B: 1 M Twaddle (Bournemouth AC) 11.7. 200: 1 Waterworth 23.9; 2 C Lambourne (MADJA) 24.4. 400: 1 C Ladhams (Basingstoke & Mid Hants) 53.5. 1500: 1 S Robinson (Andover) 4:28.4. 100H: 1 B Weeks (Camberley) 15.0; 2 L Holman (Andover) 15.9. HJ: 1 J Mitchell (Winchester) 1.90; 2 I Cox (Basingstoke & Mid Hants) 1.70; 3 B Davies (MADJA) 1.70. LJ: 1 Weeks 5.78; 2 A Wight (MADJA) 5.77; 3 J Winter (Basingstoke & Mid Hants) 5.72; 4 Mitchell 5.71; 5 J Collins (Bournemouth AC) 5.46. B: 1 Cox 5.65. DT: 1 L MacAree (Camberley) 31.42. JT: 1 MacAree 43.59; 2 R Barter (Andover) 41.58; 3 Davies 39.45.
U15 Boys
100: 1 M Richardson (Basingstoke & Mid Hants) 11.5; 2 M Chant (Andover) 11.8; 3 K Hodgson (Bournemouth AC) 12.4. B: 1 S Parker (Basingstoke & Mid Hants) 12.2. 200: 1 Richardson 23.5; 2 R Galloway (Bournemouth AC) 23.9; 3 B Hill (MADJA) 24.1; 4 Chant 24.4. B: 1 H Darby (Bournemouth AC) 24.9; 2 Parker 25.7; 3 S Hunt (Andover) 26.0. 400: 1 Galloway 53.6; 2 L Callaghan (MADJA) 54.6; 3 P Horne (Dorchester AC) 56.6; 4 A Olrog (Basingstoke & Mid Hants) 59.4. B: 1 J Nevin (Bournemouth AC) 57.4; 2 J Dykes (Winchester) 59.3. 800: 1 Horne 2:16.0; 2 R Fernando (Basingstoke & Mid Hants) 2:19.2; 3 S Barker (Winchester) 2:20.4. 1500: 1 Nevin 4:26.2; 2 C Upton (Winchester) 4:29.6; 3 Olrog 4:40.6; 4 Callaghan 4:43.6. 80H: 1 Hill 11.3; 2 Dykes 12.0; 3 P Roche (Camberley) 13.3. B: 1 J Williamson (MADJA) 12.4. HJ: 1 N Hunt (Bournemouth AC) 1.90; 2 M Williams (MADJA) 1.65; 3 M Davis (Camberley) 1.50. B: 1 J Williamson (Bournemouth AC) 1.60; 2 Williamson 1.50; 3 Roche 1.50. LJ: 1 Hunt 6.37; 2 Hill 5.84; 3 Dykes 5.60; 4 Davis 5.52; 5 Richardson 5.26; 6 Hunt 5.20. SP: 1 J Barry (Andover) 11.16; 2 D Cope (MADJA) 10.47. B: 1 Callaghan 10.24. DT: 1 Barry 32.76; 2 Galloway 31.48; 3 Parker 29.96; 4 Williams 28.44. B: 1 A Riley-Jones (Basingstoke & Mid Hants) 24.14. JT: 1 C Boughton (Andover) 41.90; 2 Hunt 40.93. 4x100: 1 Bournemouth AC 47.7; 2 MADJA 48.3.
U13
100: 1 O Richardson (Basingstoke & Mid Hants) 13.6; 2 J Oliver (Winchester) 14.2. B: 1 J Simpkins (Bournemouth AC) 13.5. 200: 1 Richardson 28.4; 2 P Booten (MADJA) 28.6; 3 J Hannam (Andover) 28.7; 4 Simpkins 29.3; 5 G Barker (Camberley) 29.7. B: 1 N Tuffley (Winchester) 28.5; 2 C Duff (Andover) 29.6. 800: 1 J Ladhams (Basingstoke & Mid Hants) 2:29.3; 2 J Raby (Camberley) 2:32.1. B: 1 M Comer (Basingstoke & Mid Hants) 2:31.4. 1500: 1 B Timson (Camberley) 5:04.5; 2 P Thakray (Winchester) 5:12.8; 3 W Edwards (Basingstoke & Mid Hants) 5:16.1. B: 1 R Maxwell (Camberley) 5:18.0. 75H: 1 N Hunt (Andover) 12.7; 2 Richardson 13.3; 3 A Davies (MADJA) 13.7; 4 Thakray 14.1; 5 E Parnell (Camberley) 15.0. B: 1 C Short (MADJA) 15.5; 2 W Donovon (Winchester) 15.5. HJ: 1 Raby 1.35; 2 H Williams (MADJA) 1.25. LJ: 1 P Sylla (Bournemouth AC) 4.80; 2 Booten 4.54; 3 H Buxton (Basingstoke & Mid Hants) 4.37; 4 Timson 4.25. SP: 1 Williams 8.26. DT: 1 Williams 25.06; 2 R Horne (Andover) 14.63; 3 R Beaumont (Basingstoke & Mid Hants) 14.34. B: 1 E Lassiter (MADJA) 17.02. JT: 1 Booten 33.03; 2 Thakray 23.29; 3 E McDougall (Basingstoke & Mid Hants) 23.28. B: 1 J Cooper (MADJA) 27.12.
Women:
U17
100: 1 E Harley (Basingstoke & Mid Hants) 13.2. 200: 1 M Gascoigne (MADJA) 27.2. 300: 1 A Rochford (Winchester) 44.8. 1500: 1 R Knapton (Winchester) 4:47.0. B: 1 Rochford 5:10.9. 80H: 1 E Humphries (MADJA) 13.7. LJ: 1 Gascoigne 5.01. JT: 1 A Boughton (Andover) 28.45.
U15 Girls
100: 1 L Oates (Winchester) 13.2; 2 A James (Dorchester AC) 13.5. B: 1 M Baker (Dorchester AC) 13.7. 200: 1 E Bushell (Camberley) 27.3; 2 Oates 27.9; 3 James 27.9. B: 1 C Faulkner (Dorchester AC) 28.4. 300: 1 H Potter (Basingstoke & Mid Hants) 45.2; 2 A Cooper (MADJA) 46.2; 3 I Wallace (Winchester) 46.8; 4 Faulkner 46.9. B: 1 R Upton (Winchester) 46.8. 800: 1 G Morris (Winchester) 2:20.5; 2 J Helyar (Basingstoke & Mid Hants) 2:30.2. B: 1 Upton 2:25.8. 1500: 1 C Chalwin (Basingstoke & Mid Hants) 5:03.5; 2 Cooper 5:07.5; 3 E Stoodly (Winchester) 5:11.2. 75H: 1 Bushell 12.7; 2 Cooper 12.9; 3 Helyar 13.6; 4 Oates 13.9. B: 1 E Sheppy (MADJA) 13.5; 2 E Brodie (Basingstoke & Mid Hants) 13.5. HJ: 1 Morris 1.55; 2 A Armstrong (Dorchester AC) 1.45. LJ: 1 C Bennet (Bournemouth AC) 4.66; 2 H Murray (MADJA) 4.55; 3 Potter 4.42; 4 F Brown (Winchester) 4.38. SP: 1 Brown 9.91; 2 G Cooper (MADJA) 8.29. DT: 1 H Hughes (Dorchester AC) 23.01; 2 C Temple-Brown (MADJA) 19.30. JT: 1 Helyar 25.87; 2 L Borwell (MADJA) 21.08.
U13
100: 1 E Napier (Winchester) 14.0; 2 S Ayo Ojo (Camberley) 14.1. 200: 1 Napier 28.8; 2 R Wootten (Bournemouth AC) 30.0; 3 Ayo Ojo 30.0; 4 E Butler-Clack (Basingstoke & Mid Hants) 31.1; 5 G Shepherd (MADJA) 31.1. B: 1 C France (Basingstoke & Mid Hants) 31.2. 800: 1 H Knapton (Winchester) 2:27.7; 2 Shepherd 2:32.0; 3 L Wildash (Basingstoke & Mid Hants) 2:39.4. 1200: 1 T Chittenden (Dorchester AC) 4:11.2. 70H: 1 E Tarring (MADJA) 12.9; 2 K Roche (Camberley) 13.2; 3 B Lannigan (Basingstoke & Mid Hants) 14.0. B: 1 L Greenwood (Camberley) 13.0. HJ: 1 T Ford (Bournemouth AC) 1.25. SP: 1 Wootten 8.26; 2 Ayo Ojo 6.48. LJ: 1 S Wickens (Camberley) 4.08; 2 E Jones (Andover) 3.85. B: 1 Roche 4.00. DT: 1 N Faulker (Dorchester AC) 18.99; 2 J Amiss (MADJA) 14.62. B: 1 M Krzysztopolska (Dorchester AC) 14.66. JT: 1 Chittenden 23.02; 2 S Quarchioni (Bournemouth AC) 22.77; 3 I Gray (Winchester) 19.18; 4 France 15.86. B: 1 P Stewart (Dorchester AC) 18.83; 2 M Struthers (Winchester) 15.09.


Click for Graph

U17 Men

Event A String B String
100m Jay Collins - 12.7 (4) Mark Twaddle - 11.7 (1) [PB]
Long Jump Jay Collins - 5.46 (5)  
Discus Chris Ladhams - 17.78 (5) [PB]

U15 Boys

Event A String B String
100m Kevin Hodgson - 12.4 (3) [PB]  
200m Richard Galloway - 23.9 (2) Harvey Darby - 24.9 (1)
400m Richard Galloway - 53.6 (1) [PB] Josh Nevin - 57.4 (1)
1500m Josh Nevin - 4:26.2 (1) Brendan Kirkton - 5:03.8 (3)
80m H Nishan Brooks - 14.8 (4) [PB]  
High Jump Nicholas Hunt - 1.90 (1) Jamie Williamson - 1.60 (1) [PB]
Long Jump Nicholas Hunt - 6.37 (1) [PB] Nishan Brooks - 3.91 (3)
Shot Harry Horton-Hill - 8.04 (4) [PB] Josh Nevin - 7.01 (3)
Discus Richard Galloway - 31.48 (2) [PB]  
Javelin Nicholas Hunt - 40.93 (2) [PB] Brendan Kirkton - 19.61 (4) [PB]
4x100m Relay Harvey Darby, Kevin Hodgson, Jareth Stubbington, Richard Galloway - 47.7 (1)

U13 Boys

Event A String B String
100m Patrick Sylla - 14.3 (3) Jack Simpkins - 13.5 (1) [PB]
200m Jack Simpkins - 29.3 (4) [=PB] Luke Mehson - 31.0 (4) [PB]
Long Jump Patrick Sylla - 4.80 (1) [PB]

U15 Girls

Event A String B String
100m Jasmin Wilcock - 13.9 (3)  
Long Jump Carla Bennet - 4.66 (1) [PB]

U13 Girls

Event A String B String
200m Rosie Wootten - 30.0 (2)  
High Jump Tia Ford - 1.25 (1) [PB]  
Shot Rosie Wootten - 8.26 (1)  
Javelin Storm Quarchioni - 22.77 (2)

Match Result

Position Team Points
1 MADJA 598
2 Basingstoke 543.5
3 Camberley 405.5
4 Winchester 310.5
5 Andover 299.5
6 Dorchester AC 238
7
Bournemouth AC
188

Non Scoring

Name Event Age Position Performance
Matt Sloane High Jump N/S U20 1 2.04
Harry Horton-Hill 1500m N/S U15 2 5:08.3 [PB]
Stephen Duffy 80m H N/S U15 1 13.5 [PB]
Luke Mehson 100m N/S Race 1 U13 1 14.8 [PB]
Matthew Aldridge High Jump N/S U15 1 1.80 [PB]

Quad Kids

Name Event Age Position Performance
Samuel Thomas 75m U11 21 12.3 [PB]
Neil Horton-Hill 75m U11 23 12.4 [PB]
Nathaniel Wilson 75m U11 23 12.1 [PB]
Jordan Barlow 75m U11 28 11.8 [PB]
Josh McManus 75m U11 29 13.5
Glenn Balfour 75m U11 32 11.6
Jordan Harding 75m U11 5 11.6 [=PB]
Samuel Thomas 600m U11 21 2:17.0
Neil Horton-Hill 600m U11 23 2:16.0 [PB]
Nathaniel Wilson 600m U11 23 2:22.0 [PB]
Jordan Barlow 600m U11 28 2:40.0
Josh McManus 600m U11 29 2:22.0 [PB]
Jordan Harding 600m U11 5 2:09.0
Samuel Thomas Long Jump U11 21 2.78 [PB]
Neil Horton-Hill Long Jump U11 23 2.97 [PB]
Nathaniel Wilson Long Jump U11 23 3.10 [PB]
Jordan Barlow Long Jump U11 28 3.06
Josh McManus Long Jump U11 29 2.88 [PB]
Glenn Balfour Long Jump U11 32 3.53
Jordan Harding Long Jump U11 5 3.25
Alicia Markham 75m U11 10 13.1 [=PB]
Amy Bennet 75m U11 19 12.7 [PB]
Christina Moseley 75m U11 33 13.5 [PB]
Olivia Toomer 75m U11 33 13.1 [PB]
Monique Moseley 75m U11 38 14.1 [PB]
Danielle Broom 75m U11 5 11.4 [=PB]
Olivia Galloway 75m U11 7 11.7 [PB]
Alicia Markham 600m U11 10 2:23.0 [PB]
Amy Bennet 600m U11 19 2:16.0 [PB]
Christina Moseley 600m U11 33 2:31.0 [PB]
Olivia Toomer 600m U11 33 2:45.0 [PB]
Monique Moseley 600m U11 38 2:32.0
Danielle Broom 600m U11 5 2:23.0
Olivia Galloway 600m U11 7 2:22.0
Alicia Markham Long Jump U11 10 2.98 [PB]
Amy Bennet Long Jump U11 19 2.68 [PB]
Christina Moseley Long Jump U11 33 2.58
Olivia Toomer Long Jump U11 33 2.56 [PB]
Monique Moseley Long Jump U11 38 2.43
Danielle Broom Long Jump U11 5 3.24
Olivia Galloway Long Jump U11 7 2.97

Quad Kids Non Scoring

Name Event Age Position Performance
Darshan Brooks 75m U11 38 12.2 [PB]
Lily Horton-Hill 75m U11 15 12.7 [PB]
Charlotte Nevin 75m U11 20 12.9 [PB]
Alice Nevin 75m U11 31 13.8 [PB]
Rebecca Hayter 75m U11 32 13.1 [PB]
Lily Horton-Hill 600m U11 15 2:24.0 [PB]
Charlotte Nevin 600m U11 20 2:44.0 [PB]
Alice Nevin 600m U11 31 2:31.0 [PB]
Rebecca Hayter 600m U11 32 2:23.0 [PB]
Lily Horton-Hill Long Jump U11 15 2.79
Charlotte Nevin Long Jump U11 20 3.14 [PB]
Alice Nevin Long Jump U11 31 2.64 [PB]
Rebecca Hayter Long Jump U11 32 2.23 [PB]

Please Note:
The names of competitors are based on the team declaration sheets and so may not be entirely accurate (though should be). Any problems with names / times / positions then e-mail darryn@bournemouthac.co.uk.

[SB], [PB] and [Club Record] annotations accurate to the best of my knowledge when this page was generated (25/7/2010)