Road Championship Tables 2020

Road Championship Tables 2020

Click here for previous results

Bournemouth Athletic Club runs a Club Championship for the road runners, based on any (UKA licensed) 10k, 10 mile and Half Marathon race in which a member competes (and of which the administrator of the Championship is aware).

The performances are age-graded for the purpose of the Championship so that everyone has a chance of winning.  The Championship runs from 1 November to 31 October each year, and there is a trophy for the winner of each of the three distances which is awarded at the club’s Presentation Evening in November.

Club Awards Abandoned this year due to Global Pandemic


10K (updated 04/03/2020)

Name Time Race Age Grading
David Long 30:35 Chichester 24 87.36%
Rob McTaggart 31:25 Telford 34 85.57%
Robert Spencer 31:35 Chichester 29 84.59%
Jonathan Matthews 36:51 Boscombe 52 82.90%
Jacek Cieluszecki 34:19 Boscombe 41 81.40%
Graeme Miller 36:24 Christchurch 48 81.18%
Sanjai Sharma 40:47 Christchurch 58 78.95%
Helen Ambrosen 51:44 Boscombe 63 78.35%
Adrian Townsend 40:23 Christchurch 56 78.33%
Jud Kirk 42:38 Boscombe 61 77.64%
Alexander Goulding 36:52 Boscombe 44 77.58%
Ian Graham 48:53 Boscombe 72 75.79%
Anthony Clark 37:09 Round the Lakes 42 75.77%
Stuart Nicholas 35:16 Christchurch 30 75.76%
Harriet Slade 41:25 Boscombe 31 73.24%
Mitchell Griffiths 37:06 Boscombe 28 72.01%
Richard Brawn 38:17 Boscombe 38 71.44%
Andrew Gillespie 46:50 Newquay 61 70.68%
Philip Cherrett 42:10 Boscombe 42 66.76%
Matthew Du Cros 40:16 Boscombe 26 66.35%
Tamzin Petersen 45:51 Boscombe 31 66.16%
Raluca Basarman 46:27 Boscombe 28 65.30%
Ian White 46:28 Christchurch 49 64.10%
David Parsons 58:02 Boscombe 70 62.29%
Sam White 55:34 Christchurch 50 61.67%
Jayne Wade 59:24 Boscombe 55 61.34%
Katrina White 49:53 Boscombe 24 60.81%
Mike White 48:36 Boscombe 47 60.29%
Kirsty Drewett 56:34 Christchurch 41 55.57%
Steve Parsons 53:11 Boscombe 38 51.43%
Steve Ross 64:36 Boscombe 33 41.49%
         

10 Mile (updated 28/12/2019)

NAME TIME RACE AGE GRADING
Jacek Cieluszecki 55:27 Wimborne 41 82.45%
Anthony Clark 57:44 Wimborne 42 79.82%
Helen Ambrosen 83:32 Wimborne 63 79.53%
Jud Kirk 69:11 Wimborne 61 78.58%
Ian Graham 79:24 Wimborne 72 76.68%
Mitchell Griffiths 58:21 Wimborne 28 75.41%
Helen O’Neile 66.07 Wimborne 29 74.64%
Joy Wright 72:13 Wimborne 44 72.86%
Richard Brawn 61:49 Wimborne 38 72.53%
Richard Nelson 75:43 Wimborne 47 63.39%
         

Half Marathon (updated 04/03/2020)

Name Time Race Age Grading
David Long 67:44 Barcelona 25 86.20%
Rob McTaggart 68:29 Vitality Big Half 34 85.47%
Craig Palmer 69:06 Barcelona 34 84.71%
Anthony Clark 74:10 Vitality Big Half 42 82.13%
Graeme Miller 78:47 Wokingham 48 81.28%
Heather Khoshnevis 1:42:21 Blackmore Vale 59 81.18%
Sanjai Sharma 88:19 Wokingham 58 79.28%
Peter Thompson 74:10 Gosport 35 79.12%
Jacek Cieluszecki 78:59 Blackmore Vale 42 77.13%
Helen Ambrosen 1:54:46 Blackmore Vale 63 76.49%
Adrian Townsend 1:31:55 Blackmore Vale 56 74.78%
Stuart Nicholas 78:38 Blackmore Vale 31 74.25%
Steven Way 84:34 Blackmore Vale 45 73.85%
Toby Chapman 80:03 Blackmore Vale 26 72.93%
Ian Graham 1:51:13 Blackmore Vale 72 72.55%
Richard Brawn 84:48 Blackmore Vale 38 69.99%
Ken Parradine 2:06:51 Blackmore Vale 76 67.56%
Caroline Rowley 1:51:21 Blackmore Vale 48 65.04%
Sam White 1:56:16 Blackmore Vale 50 63.78%
Estelle Slatford 1:53:24 Blackmore Vale 45 61.88%
Richard Nelson 1:45:13 Blackmore Vale 47 60.35%
Tamzin Petersen 1:48:09 Blackmore Vale 31 60.35%
Philip Cherrett 1:44:39 Blackmore Vale 42 58.21%
Katrina White 1:55:56 Blackmore Vale 24 56.24%
         

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial